Panoramik albümler, iki sayfanın birleştirilerek tek bir sayfa halinde, fotoğraf albümüne yerleştirilmesi ile elde edilen, albüme verilen isimdir.

Panoramik albümlerin, bazı sayfalarında 15 ile 20 adet fotoğraf bulunurken, bazı sayfaları sayfa açıldığında tek ve bütün olarak, karşımıza çıkar.

Özel fotoğraf kağıdına, bütün ve tek sayfa olarak basılır. Oluşturulan bu albüm sayfalarında, tek bir sayfa içerisinde farklı fotoğraf kadrajlarının, özel bir tasarım yapılarak sayfalara yerleştirilmesiyle panoramik albüm elde edilir.

Panoramik albüm sayfaları baskıdan sonra, tutkal makinesi adı verilen, tutkal sıvama makinesi yardımıyla, fotoğraf kağıdını güçlendirmek ve sayfa ömrünü uzatmak için, arkasına başka bir kağıt yapıştırılarak kurumaya alınır.

Bu işlem, tutkalın kuruması, yaklaşık 2 ile 10 saat arasında sürmektedir. Bu işleme, genel adıyla çiftleme denilmektedir.
Çiftleme işlemi biten albüm sayfaları, tam ortasından katlanabilmesi için, kırım makinesinden geçer. Kırım makinesi, fotoğrafları eşit ölçülerde ortalayıp, kat izi bırakır ve bu iz üzerinden albüm sayfalarının, düzgün katlanması sağlanır.

Ortasından katlanan sayfalar, artık Albüm sayfası haline gelmeye hazırdır. Polar adı verilen bıcaklarda ön, sağ ve sol kenarları düzeltilen sayfalar, ciltlenmek üzere tutkal sıvama makinesinden geçerek, her sayfaya bir önceki fotoğrafın arka yaprağa gelecek şekilde, aralarına mukavva gibi sert bir madde kullanılarak defter haline gelir.

Defter haline gelen albüm sayfaları, belirlenen albüm kapak modeline montajlanarak, Albüm haline getirilir. 

Bu baskı, özel bir teknikle yapılır ve sayfaların üzeri, özel koruyucuyla kaplıdır. Sayfa kenarları yaldızlıdır. Sayfa köşelerinde, metal köşelik bulunur.

Ayrıca, görüntü açısından diğer yapıştırma albümlere göre; daha farklı, kaliteli ve profesyonel bir görünüm sağlar. Yıpranma, sararma, solma olmaz, uzun ömürlüdür. Suya dayanıklıdır. Kansorejen içermez.

Bebeğinize, bırakabileceğiniz ve hayatınız boyunca ilk ve en özel anılarınızı saklayabileceğiniz, en güzel hatıra Panoramik albüm olacaktır.

 

Google